Pracownie

Pracownia wspierająca - Pedagog- mgr Katarzyna Romańczuk - Horbaczewska
Pracownia kulinarna - Terapeuta Zajęciowy - Aneta Kamińska-Dybek
Pracownia życia codziennego - Opiekun - Renata Kowalik
Pracownia plastyczna i tkacko-krawiecka - Opiekun - Monika Ostrowska
Pracownia komputerowo-poligraficzna - Asystent Osoby Niepełnosprawnej - mgr Anita Hawdejuk
Pracownia umiejętności technicznych - Terapeuta - mgr Grzegorz Bieliński
Pracownia muzyczno-teatralna - Opiekun - Julia Nowicka
Gabinet fizjoterapii - Terapeuta - mgr Grzegorz Bieliński
Gabinet pielęgniarski - Pielęgniarka - Krystyna Marciocha
Świetlico-jadalnia - Opiekun - Małgorzata Brzozowska

Pracownie na Filii POW "Przystań"

Pracownia kulinarna - Opiekun- Elżbieta Makarewicz
Pracownia życia codziennego - Opiekun - Elżbieta Makarewicz
Pracownia artystyczna - Terapeuta - Monika Wałecka
Pracownia komputerowa - Opiekun - Grzegorz Sadura
Gabinet fizjoterapii - Fizjoterapeuta - mgr Justyna Hańdziuk
|

PRACOWNIA KULINARNA
Głównym celem zajęć prowadzonych w pracowni kulinarnej jest kształtowanie prawidłowych nawyków w zakresie higieny żywienia, wykonywanie czynności porządkowych w kuchni i jadalni oraz przygotowywanie posiłków. Tradycją pracowni jest przyrządzenie poczęstunku dla Jubilatów, a także sporządzanie potraw na okolicznościowe spotkania w Ośrodku (Wigilia, Wielkanoc, Dzień Matki). Treningi kulinarne nie sprawiają większych problemów, uczestnicy ustalają jadłospis i zestawy przygotowanych potraw. Mają możliwość zaplanowania produktów potrzebnych do przygotowania potraw oraz ich zakupu podczas wyjścia do sklepu. Uczą się zasad prawidłowego żywienia. Starają się, aby kuchnia była lekkostrawna, urozmaicona, zawierała dużo jarzyn i owoców. Zajęcia kulinarne są bardzo lubiane, także ze względu na wspólną degustację wykonanych potraw.

PRACOWNIA ŻYCIA CODZIENNEGO
W pracowni życia codziennego uczestnicy uczą się samodzielnego dbania o swoje otoczenie. Sami sprzątają wewnątrz budynku, zwracając uwagę na estetyczny wygląd pomieszczeń. Poznają podstawowe środki chemiczne, ich dozowanie oraz zasady bezpiecznego posługiwania się nimi. Uczą się obsługi pralki automatycznej, wirnikowej, odkurzacza, żelazka oraz sprzętu myjącego. Dzięki zdobytym umiejętnościom mają możliwość wyprania swoich rzeczy i wyprasowania ich. W ramach pracowni życia codziennego prowadzone są zajęcia sekcji ogrodniczej. Podczas tych zajęć zadaniem uczestników jest zadbanie o estetyczny wygląd terenu wokół ośrodka. Uczestnicy samodzielnie koszą trawę, dbają o posadzone rośliny i drzewka, grabią liście i odśnieżają.

PRACOWNIA TKACKO-KRAWIECKA
Pracownia tkacko – krawiecka kładzie nacisk na następujące umiejętności praktyczne: szycie ręczne i maszynowe, haftowanie, wyszywanie różnymi ściegami, robótki szydełkowe, prucie, i zwijanie wełny, elementy makramy, tkactwo krosenkowe, aplikacje, patchworki, kompozycje z tkanin na płaszczyźnie, malowanie na tkaninie, prace dekoratorskie oraz wykonywanie elementów sztuki użytkowej.

PRACOWNIA KOMPUTEROWO-POLIGRAFICZNA
Zajęcia komputerowe dają możliwość poznania zasad obsługi komputera i nauki korzystania z programów multimedialnych, edukacyjnych oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Uczestnicy uczą się instalacji programów i gier, korzystania z drukarki, kopiowania dokumentów na kserokopiarce. W tej pracowni odbywają się również treningi obsługi telewizora, DVD, video, kalkulatora, telefonu, aparatu fotograficznego analogowego i cyfrowego. Uczą się również prowadzenia strony internetowej ośrodka którą, Państwo mają teraz możliwość oglądać. Internet to nasze okno na świat. Uczestnicy korzystając z wielu stronach internetowych mogą znaleźć informacje na przeróżne tematy: ze świata, rozrywki, sportu, polityki, techniki, a także informacje potrzebne nam na co dzień. Niewątpliwie internet jest bardzo przydatnym narzędziem w dzisiejszym świecie, rozwija zainteresowania, jest kompendium wiedzy, zastępuje telefon i umożliwia kontakt z innymi.

PRACOWNIA ZDOBYWANIA UMIEJĘTNOŚCI TECHNICZNYCH
W ramach zajęć terapeutycznych w tej pracowni odbywa się kształcące i doskonalenie umiejętności o charakterze stolarskim: cięcie, wiercenie, wkręcanie, przybijanie gwoździ, klejenie, malowanie powierzchni, lakierowanie. Uczestnicy samodzielnie wykonują półki pod prace plastyczne, zajmują się renowacją starych mebli, wykonują płotki do ogrodu, karmniki dla ptaków, latawce. Uczą się obsługi: wiertarki, wkrętarki, wyrzynarki, pilarki kątowej, poziomicy. Zdolności praktyczne zdobyte przez uczestników na tych zajęciach pozwalają im na dokonywanie różnych drobnych napraw na terenie Ośrodka. Prowadzimy też kącik modelarski, gdzie sklejamy plastikowe modele samolotów, statków oraz czołgów.

PRACOWNIA MUZYCZNO-TEATRALNA
Zajęcia muzyczne poprawiają ogólną kondycję psychiczną i fizyczną, wywołują uśmiech, pomagają nawiązać i utrzymać kontakty niewerbalne i werbalne z terapeutą i z grupą rówieśniczą. Budzą zaciekawienie i wyzwalają aktywność ruchową, wydobywając niektórych z apatii, umożliwiają odreagowanie napięć i negatywnych emocji. Proponowane formy zajęć przez instruktora ds. muzykoterapii stwarzają warunki do pobudzenia uczestników, angażują słuch, wzrok, dotyk, ruch. W ośrodku powstała grupa wokalno – instrumentalna ,,Iskra’’ oraz grupa teatralna, która już może się poszczycić dużymi osiągnięciami. Często nasz zespół bierze udział w różnych uroczystościach i imprezach integracyjnych.

PRACOWNIA PLASTYCZNA
W ramach terapii plastycznej działa pracownia plastyczna, w której niektórzy już wydobyli ukryte talenty. Zajęcia plastyczne uwrażliwiają na piękno i kształtują osobowość rozwijając ekspresję twórczą. Dają również osobom niepełnosprawnym możliwość wyrażenia swoich uczuć za pomocą różnych technik plastycznych. Powstają obrazy, rysunki, prace z masy solnej, ozdobne butelki, okolicznościowe kompozycje. Wykorzystuje się techniki malowania na szkle płaskim i farbą witrażową, plakatową. Tutaj wykonuje się rekwizyty do inscenizacji artystycznych. W okresie przedświątecznym uczestnicy przygotowują ozdoby z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy. Kilku uczestników podjęło trud wyplatania różnych przedmiotów z wikliny. Pod kierunkiem instruktora terapii zajęciowej uczestnicy uczą się tworzenia prac na określony temat i z użyciem różnych materiałów tj. kredki, farby, plastelina, kartony, tkanina, nici. Możemy poszczycić się ... - patrz GALERIA

GABINET FIZJOTERAPII
Instruktor prowadzi rehabilitację ruchową i zajęcia sportowo – rekreacyjne uczestników takie jak: gra w tenisa stołowego, badmintona, piłkę siatkową i nożną. Uczestnicy z opiekunami wyjeżdżają rowerami w piękne nadbużańskie tereny, pokonując odległą trasę rowerową. Chłopcy chętnie korzystają z ćwiczeń w siłowni, na bieżni, atlasie, rowerze treningowym, rotorze, hantlach. Stosowana jest gimnastyka korekcyjna i zajęcia relaksacyjne. Uczestnicy chodzą na halę sportową Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włodawie. W ramach tej pracowni organizowane są wycieczki, rajdy, ogniska, które cieszą się wielką popularnością wśród uczestników.

ŚWIETLICO-JADALNIA
Wszystkim uczestnikom zapewniamy gorący dwudaniowy posiłek, który spożywają w świetlicy. Podczas wspólnych posiłków wpajane są zasady właściwego posługiwania się sztućcami oraz kulturalnego zachowania się przy stole. W świetlicy można miło spędzić wolny czas, pograć w szachy, warcaby, karty, jak również obejrzeć interesujący film video lub DVD. Dyskoteki dla chętnych organizowane są przez uczestników w ostatni czwartek miesiąca na świetlicy. Obchodzone są zabawy okolicznościowe typu: Andrzejki, spotkania opłatkowe i wigilijne, urodziny uczestników, które odbywają się zawsze pod koniec miesiąca. Organizujemy mały poczęstunek, składamy życzenia i wręczamy drobne upominki, które zostały wykonane dla nich przez kolegów i koleżanki. Wspólnie śpiewamy różne piosenki.

Powiatowy Ośrodek Wsparcia
"PRZYSTAŃ"
ul. Piłsudskiego 64A
22-200 WŁODAWA woj.lubelskie
tel./fax 082 572-18-12
e-mail:powwlodawa@wp.pl

|